Nie masz jeszcze konta? Utwórz nowe

Zarządzanie kontem

Czy moje oprogramowanie jest nielegalne? Dowiedz się jak je rozpoznać (i dlaczego jest to takie ważne).

 • Legalność

26. 9. 2019

Dlaczego legalne, oryginalne oprogramowanie jest tak ważne?

Prawdopodobnie zastanawiałeś się kiedyś, co jest takiego ważnego w korzystaniu z legalnego oprogramowania. W końcu istnieją różne źródła pozyskania wybranego programu za darmo w Internecie. Czy naprawdę warto kupować licencjonowane oprogramowanie? Co najgorszego może się stać, jeśli tego nie zrobisz? Jak odróżnić legalną licencję od nielegalnej? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uniknąć kosztownych błędów.

Poniżej znajduje się zarys naszego podejścia do tego złożonego tematu. Możesz śledzić logiczną strukturę artykułu od początku do końca lub przejść bezpośrednio do części, która najbardziej Cię interesuje, klikając na wybrany tytuł.

Uwaga: Ten artykuł dotyczy głównie oprogramowania dystrybuowanego i sprzedawanego zgodnie z przepisami i ustawodawstwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Szwajcarii. 

Zagrożenia związane z wykorzystaniem nielegalnego oprogramowania

Zacznijmy od oceny ryzyka związanego z używaniem nieoryginalnego, nielegalnego oprogramowania. Oto krótka lista 6 ważnych kwestii do rozważenia:

1) Strata pieniędzy

Jest to jedna z najczęstszych sytuacji – spowodowana tym, że nigdy nie dostajesz tego, za co zapłaciłeś (oprogramowanie nie działa lub nawet nie jest dostarczone) lub tym, że otrzymany produkt psuje się po krótkim czasie, a sprzedawcy nigdzie już nie można znaleźć.

2) Problemy z bezpieczeństwem

Scrackowane oprogramowanie jest często bardziej narażone na złośliwe oprogramowanie, wycieki danych i naruszenia prywatności, dlatego ryzykujesz narażeniem poufnych informacji na niewłaściwe użycie i nadużycia przez osoby trzecie, hakerów i innych nieżyczliwych.

3) Nagła utrata cennych danych

Gdy oprogramowanie nieoczekiwanie przestaje działać z powodu swojej niepewnej natury, tracisz cenne dane, a opcje tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania są często ograniczone lub nie ma ich wcale. Niezależnie od tego, czy są to aktywa firmy, czy prywatne wspomnienia, nie warto ryzykować.

4) Duże grzywny

Główny problem dla każdego rozsądnego właściciela firmy. Piractwo komputerowe jest poważnym przestępstwem, a w przypadku audytu oprogramowania, grzywny mogą osiągnąć kilkakrotnie wyższą cenę niż nowa licencja. Ponadto trzeba będzie kupić prawdziwą licencję. Dodatkowo, wizerunek Twojej firmy może ulec zniszczeniu, jeśli wyjdzie na jaw, że uczestniczyłeś w nielegalnych praktykach.
Problemy z wiarygodnością to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz w swojej firmie.

5) Brak wsparcia i aktualizacji

Z biegiem czasu nielegalne oprogramowanie stopniowo staje się przestarzałe i przestaje działać z nowszymi systemami, aplikacjami i plikami, więc ponownie pojawia się potrzeba zakupu nowego programu. Aktualizacje są również niezbędne ze względów bezpieczeństwa – nowe cyberzagrożenia pojawiają się codziennie i aby nie wyrządziły one szkody w systemie i danych, konieczne jest bieżące aktualizowanie oprogramowania.

6) Utracone korzyści

Korzystając z nielegalnego oprogramowania, tracisz możliwość odzyskania części swoich pieniędzy poprzez odsprzedaż używanego oprogramowania. Chociaż może to nie wydawać się tak ważne, jak poprzednie pozycje na liście, nadal nie jest to optymalne wykorzystanie aktywów posiadanych przez Twoją firmę.

Czy Twoja firma lub organizacja posiada licencje na oprogramowanie, które nie są już potrzebne? Możemy je kupić od ciebie pod pewnymi warunkami. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

Teraz, gdy przedstawiliśmy niektóre z głównych zagrożeń, dowiedzmy się więcej o rodzajach nielegalnego oprogramowania, aby ich skutecznie unikać.

 

Rodzaje nielegalnego oprogramowania i jak je rozpoznać

Legalność oprogramowania jest szerokim i złożonym zagadnieniem. W poniższych częściach tego artykułu opracowaliśmy listę najbardziej rozpowszechnionych oszustw i nadużyć związanych z licencjonowaniem, które można napotkać przy zakupie oprogramowania w ramach rynku EOG.

Scrackowana instalacja

Tego rodzaju nielegalne oprogramowanie, potocznie określane jako “pirackie”,  jest znane od lat 80. i ogólnie wykorzystywane do celów niekomercyjnych. Crackowanie jest oczywistym naruszeniem prawa i dlatego oszuści nie zawracają sobie głowy sprzedażą takich programów.

Ale czym dokładnie jest crackowane oprogramowanie?

Crackowanie to modyfikacja danego programu, dokonana bez zgody pierwotnego twórcy. Najczęstszym celem crackowania oprogramowania jest usunięcie, wyłączenie lub oszukanie modułu licencyjnego, tak aby można było korzystać z wybranego programu za darmo. Oznacza to, że nawet jeśli instalacja działa poprawnie, nie można jej zalegalizować poprzez zakup oryginalnej licencji, ponieważ oprogramowanie jest zasadniczo uszkodzone.

Aby zalegalizować program, musisz dokonać nowej, czystej instalacji bazując na oryginalnych plikach instalacyjnych. Niestety, nadal nie gwarantuje to legalności oprogramowania, ponieważ należy spełnić jeszcze jeden warunek – użytkownik może korzystać tylko z oryginalnych kopii plików instalacyjnych. Upewnij się więc, że otrzymujesz je z wiarygodnego źródła – oryginalnego producenta, jego autoryzowanych partnerów lub uznanych sprzedawców.

Oryginalny plik instalacyjny z nielegalną licencją

W przeciwieństwie do crackowanej instalacji, oryginalna instalacja jest pierwszym krokiem do poprawnie działającego i licencjonowanego oprogramowania. Sztuka polega na wybraniu odpowiedniej licencji  licencja może być niezgodna z prawem na wiele sposobów: może być podrobiona, nielegalnie nabyta lub wykorzystywana w sposób wykraczający poza to, co jest dozwolone przez prawo i producenta. Działalność związana z licencjami przynosi zyski, a konsumenci często nie są wystarczająco zaznajomieni z zasadami licencjonowania, aby móc odróżnić podróbkę od oryginału, legalne od nielegalnego. Dlatego oszuści zwykle koncentrują swoje wysiłki właśnie na licencjach. Rzućmy okiem na najczęstsze oszustwa związane z licencjonowaniem.

Nielegalne licencje

Na potrzeby tego artykułu będziemy analizować licencje w dwóch głównych grupach:

Jako przykład zostaną wykorzystane produkty Microsoft, ponieważ firma ta jest jednym z najpopularniejszych twórców oprogramowania, którzy padają ofiarą oszustów, ale główne zasady są podobne dla wielu innych programów.

Nielegalne licencje: Licencje cyfrowe

Licencje cyfrowe to licencje na oprogramowanie dystrybuowane elektronicznie, głównie online – zwykle poprzez rejestrację na platformie dostawcy lub pocztą elektroniczną. Nie muszą mieć fizycznego nośnika.

Rodzaje nielegalnych licencji cyfrowych i ich cechy są wymienione od najłatwiejszych do najtrudniejszych do rozpoznania.

Niskiej jakości, podrobione klucze:

 • definicja: sekwencja losowych symboli, które wyglądają jak oryginalny klucz bez właściwego przestrzegania logiki programisty – nawet jeśli nie jest to od razu oczywiste, wszystkie oryginalne klucze produktu mają określoną strukturę i logikę odpowiadającą kolejności i zawartości symboli
 • możliwość aktywacji: tak
 • niezgodność z prawem: zawszeto fałszerstwo
 • przykład typowego oszustwa: domniemane klucze produktu Microsoft, które zawierają dowolny z tych znaków: 0, O, 1, I, L, 5, S, A, E, U, Z.
  Oryginalne klucze Microsoft nigdy nie zawierają tych znaków.

Aktywator KMS

 • definicja: program, który wprowadza klucz zbiorczy produktu o nazwie KMS (usługa zarządzania kluczem – zwykle używana w firmach do aktywacji kluczy dla dużej liczby komputerów) do systemu w celu emulacji serwera KMS na wybranym urządzeniu i wymuszenia aktywacji produktów na tym specjalnym serwerze. Aktywacja KMS trwa tylko około 6 miesięcy, a następnie wymagana jest ponowna aktywacja.
 • możliwość aktywacji: tak
 • niezgodność z prawem: zawszewykorzystuje słabość technologii w celu oszukania systemu, że został on poprawnie aktywowany

Licencje detaliczne (Retail)

 • definicja: oryginalny klucz detaliczny dla wybranego oprogramowania
 • możliwość aktywacji: tak
 • przeznaczone dla: zwykłych użytkowników, małych firm
 • niezgodność z prawem:

- licencja została pierwotnie wydana poza EEA i Szwajcarią

- sprzedawca jest zarejestrowany poza EEA i Szwajcarią

- nie ma dokumentów potwierdzających zakup – głównie brak faktury (może wskazywać na kradzioną licencję)

Licencje OEM

 • definicja: oryginalny klucz OEM dla wybranego oprogramowania
 • możliwość aktywacji: tak (występują pewne ograniczenia sprzętowe)
 • przeznaczone dla: zwykłych użytkowników, małych i średnich firm; pierwotnie sprzedawana wraz z urządzeniem
 • niezgodność z prawem:

- licencja została pierwotnie wydana poza EEA i Szwajcarią

- sprzedawca jest zarejestrowany poza EEA i Szwajcarią

- nie ma dokumentów potwierdzających zakup – głównie brak faktury (może wskazywać na kradzioną licencję)

Licencje zbiorcze (Volume)

 • definicja: oryginalny klucz zbiorczy produktu dla wybranego oprogramowania
 • przeznaczone dla: średnich i dużych firm, zaawansowanych systemów IT
 • możliwość aktywacji: tak
 • niezgodność z prawem:

- licencja została pierwotnie wydana poza EEA i Szwajcarią

- sprzedawca jest zarejestrowany poza EEA i Szwajcarią

- nie ma żadnych dokumentów potwierdzających zakup – głównie brak faktury (może wskazywać na kradzioną licencję), brak łańcucha pochodzenia (zestaw dokumentów potwierdzających poprzedniego właściciela i pierwotny kraj pochodzenia licencji), brak potwierdzenia deinstalacji

- możliwości techniczne licencji są wykorzystywane poza umową prawną (faktura, umowa itp.);

 • przykład typowego oszustwa: licencja zakupiona za cenę jednej aktywacji, która została sprzedana wielu klientom

Klucze MSDN

 • definicja: Klucz MSDN to specjalny klucz produktu do celów testowych, generowany w Microsoft Visual Studio;
 • możliwość aktywacji: tak
 • niezgodność z prawem:

- sprzedawane jako licencje – klucze MSDN wcale nie są licencjami! Po prostu zachowują się jak licencje w celu testowania oprogramowania; często mogą wygasnąć bez ostrzeżenia

- aktywacja produktu do celów innych niż określone przez Microsoft Developer Network

 • przykład typowego oszustwa: nieuczciwy sprzedawca może zakupić Visual Studio z subskrypcją MSDN lub Dreamspark, wygenerować wiele kluczy testowych i oferować je jako oryginalne licencje

Ze względu na ich charakter i przeznaczenie, zwykłym, a nawet doświadczonym użytkownikom bardzo trudno jest sprawdzić i rozpoznać klucze MSDN. Dlatego klucze MSDN są głównym narzędziem służącym do tworzenia fałszywych licencji Microsoft – zarówno cyfrowych, jak i fizycznych.

Nielegalne licencje: Licencje fizyczne

Licencje fizyczne to licencje na oprogramowanie dystrybuowane na nośnikach fizycznych, najczęściej w formie etykiety Certyfikatu autentyczności (CoA) lub naklejki z bezpośrednio nadrukowanym kluczem produktu, który weryfikuje licencję jako oryginalną, legalną kopię. Czasami dołączony jest także nośnik instalacyjny.

Nie zapominaj, że licencja może być całkowicie oryginalna, a mimo to nadal może być nielegalna w użyciu – dotyczy to również licencji fizycznych. Zasady legalności dotyczące zakupu i użytkowania są podobne do zasad dotyczących licencji cyfrowych:

 • istnienie wymaganych dokumentów (faktura – zawsze wymagana; deklaracja dezinstalacji, łańcuch pochodzenia itp., w zależności od rodzaju oprogramowania)
 • kraj pochodzenia (licencja musi być wydana w EEA lub Szwajcarii)
 • miejsce zarejestrowania sprzedawcy (sprzedawca musi być zarejestrowany w EEA lub Szwajcarii)
 • specyfika oprogramowania (cel użytkowania musi być zgodny z zasadami producenta i obowiązującymi przepisami)

Inne nielegalne praktyki na rynku licencji fizycznych to podrabiane licencje fizyczne i sprzedaż etykiet, których nie można wykorzystać do licencjonowania.Dlatego zawsze powinieneś uważnie sprawdzać etykiety – niektóre fałszerstwa można odkryć od razu po dokładnym przyjrzeniu się naklejce.

Ważne! Jak wspomniano w poprzedniej części, najbardziej rozpowszechnionym sposobem na fałszowanie Windows CoA jest drukowanie kluczy MSDN na naklejkach – oznacza to, że oprogramowanie można aktywować, a ogólny użytkownik nie będzie mógł dowiedzieć się, że jest ofiarą fałszerstwa, dopóki licencja nagle nie przestanie działać. Rzućmy więc okiem na kilka przykładów fałszywych naklejek Windows CoA przedstawionych poniżej. Pomogą ci ustalić, czy nalepka, którą posiadasz (lub zamierzasz kupić), jest oryginalna, czy nie. 

Windows 7 

Na co zwracać uwagę:

 • jakość mikrotekstu – czasami może być tak zła, że można go rozmazać palcem;
 • napis  "OEM Software" – Microsoft zwykle oznacza dystrybutora (producenta) na etykietach Windows 7, na przykład HP, Dell itp.;
 • holograficzny pasek zabezpieczający – na autentycznych etykietach holograficzny pasek zabezpieczający przechodzi przez papier naklejki (podobnie jak banknoty) i jest do niego porządnie przymocowany, odbicie paska zmienia również kolory z jasnoniebieskiego na brązowy; na fałszywych nalepkach pasek bezpieczeństwa można łatwo usunąć, a kolory zmieniają się z niebieskiego na szary.

  windows 7 original vs fake COA stickerKliknij obraz, aby wyświetlić w pełnym rozmiarze

Windows 10

Na co zwracać uwagę:

 • jakość mikrotekstu – oryginalne naklejki są przetwarzane przez wysokiej jakości druk wklęsły; fałszerstwa mają bardzo niską jakość;
 • odcięty róg i napis „dla oprogramowania OEM” - takie etykiety nie są produkowane przez producentów na rynek UE;
 • wypukłe elementy – na oryginalnych naklejkach można poczuć wypukłe elementy, przesuwając palcem po powierzchni; fałszerstwa to zwykle po prostu płaski papier bez uformowanych elementów;
 • napis „THIS IS NOT A COA/ TO NIE JEST COA” w prawym dolnym rogu – ten napis nie powinien być obecny, aby nalepka była prawną licencją.

windows 10 original vs fake COA sticker    Kliknij obraz, aby wyświetlić w pełnym rozmiarze

Licencje sprzedawane z „własnymi” nośnikami instalacyjnymi

Na koniec należy pamiętać, że sprzedaż nieoryginalnych „własnych” nośników instalacyjnych (na przykład oryginalnego pliku instalacyjnego nagranego na nieoryginalnej płycie DVD) jest w pełni sprzeczna z prawem autorskim i prawem licencyjnym, więc należy unikać każdej firmy, która oferuje taką usługę. Jedynym sposobem sprzedaży licencji wraz z nośnikami instalacyjnymi jest sprzedaż ich z oryginalną, niezmienioną kopią – na przykład oryginalną fizyczną licencją Dell z oryginalnym instalacyjnym dyskiem DVD firmy Dell.

Jak uniknąć zakupu nielegalnego oprogramowania?

Jak więc uniknąć marnowania pieniędzy, straty czasu i zbędnych nerwów? Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić dwa główne aspekty: sprzedawcę oraz produktPoniżej znajduje się lista skategoryzowanych pytań wraz z odpowiedziami i wskazówkami, które pomogą Ci zidentyfikować niewiarygodne źródła licencji na oprogramowanie.

Sprzedawca

Zawsze zaczynaj od sprawdzenia sprzedawcy, ponieważ to tutaj oszuści popełniają najwięcej błędów.

Informacje o firmie

Co sprawdzić:

 • Czy firma jest zarejestrowana w UE?
 • Kto jest prezesem, CEO firmy? Czy on lub ona jest obywatelem UE?
 • Czy dane firmy są łatwo dostępne?
 • Jak długo ta firma działa na rynku?

Te pytania pomogą Ci zidentyfikować wiarygodność sprzedawcy. Chociaż nie jest to konieczny wymóg legalności, większość poważnych i wiarygodnych sprzedawców licencji na oprogramowanie ma firmę zarejestrowaną w UE z numerem VAT. Imię i nazwisko prezesa firmy jest małym, ale ważnym szczegółem, ponieważ może wskazywać na pochodzenie tej osoby. Nie musi to oznaczać, że firma jest podejrzana, ale rejestracja firmy w EOG (w celu prowadzenia działalności w UE) jest powszechnym trendem wśród oszustów z krajów rozwijających się (głównie z Azji). Sprawdź wszystko dokładnie przed złożeniem zamówienia.

Dodatkowo (i dotyczy to każdej firmy), im dłużej dana firma działa na rynku, tym większą ma ona wiarygodność, więc zwykle legalni sprzedawcy upewniają się, że potencjalni klienci są poinformowani o ich doświadczeniu i pochodzeniu.

Gwarancje prawne

Co sprawdzić:

 • Jakie gwarancje prawne zapewnia ta firma?
 • Jakie są warunki sprzedaży i regulamin? Jaka jest polityka zwrotu i wymiany produktów?

Gwarancje prawne są niezbędne do określenia wiarygodności i rzetelności sprzedawcy. Zawsze sprawdzaj gwarancje prawne i regulamin sklepów, w których kupujesz. Wielu oszustów nawet nie zadaje sobie trudu, aby poprawnie przygotować te ważne artykuły i dokumenty, ponieważ są one często długie i złożone. W takim przypadku odróżnienie oszustów od legalnych sprzedawców nie zajmuje tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać.

 Kontakt z klientem

Co sprawdzić:

 • Czy na stronie internetowej sprzedawcy zostały podane informacje kontaktowe?
 • Czy jest dostępna obsługa klienta? Połączenie na żywo (telefon lub czat)? A jeśli tak, to czy firma korzysta z chatbotów, czy możesz rozmawiać bezpośrednio z przedstawicielem firmy?

Możliwość łatwego kontaktu z pracownikiem firmy często jest znakiem, że dana strona nie jest jedynie fasadą oszustwa, ponieważ utrzymanie elastycznej i dostępnej obsługi klienta oznacza dodatkowe koszty dla sprzedawcy i zapewnia większą przejrzystość dla klientów. Daje im to również możliwość swobodnego zadawania pytań na temat oferowanych licencji. Firma, która sprzedaje legalne oprogramowanie, nie miałaby problemu z odpowiedzią na tego typu pytania.

Recenzje i oceny

Co sprawdzić:

 • Czy firma jest obecna w mediach społecznościowych (na przykład na Facebooku)? Od kiedy?
 • Czy konto firmy jest aktywne?
 • Czy opinie klientów są dostępne na innych platformach niż strona internetowa firmy?

W dzisiejszych czasach obecność w mediach społecznościowych jest niemalże podstawą dla każdej firmy i jako taka jest ważnym wskaźnikiem wiarygodności. Częstotliwość działalności firmy i sposoby komunikacji z odbiorcą stały się ważną miarą wiarygodności, ponieważ duża część interakcji jest jawna i pozostaje na profilu klienta i sprzedawcy. Oznacza to, że oszust unikałby lub nie byłby w stanie długo utrzymać aktywnej strony.

Ponadto media społecznościowe wraz ze specjalistycznymi platformami porównywania cen i zakupów stanowią dobre świadectwo wiarygodności sprzedawcy i sprzedawanego produktu dzięki ocenom i recenzjom klientów. Jeśli więc sprzedawca ma bardzo niską ocenę lub nie ma jej wcale, bądź ostrożny, ponieważ często ma to uzasadniony powód.

Dodatkowe porady:

 • Nie kupuj od osób prywatnych (przyjaciele, rodzina, koledzy) – nadal istnieje ryzyko, nawet jeśli dana osoba ma jak najlepsze intencje. Wynika to z faktu, że mogą oni nie znać wszystkich warunków i wymagań prawnych dotyczących licencji.
 • Nie kupuj na portalach aukcyjnych (np. Ebay, Allegro). Uważaj na platformy sprzedaży, takie jak Amazon i OLX, ponieważ często mogą być one źródłem fałszywych lub nielegalnych licencji i trudniej jest zweryfikować obecnych tam sprzedawców.

Produkt

Omówiliśmy już temat nielegalnych licencjiale oto kilka dodatkowych czynników, które należy dokładnie sprawdzić:

Cena

Co sprawdzić:

 • Dlaczego cena jest znacznie niższa niż średnia rynkowa?

Dany produkt może stać się tańszy wraz z wydaniem nowszych wersji, edycji lub całkowicie nowych produktów. Zwykle w takim przypadku spada sprzedaż starszej wersji, więc producenci i sprzedawcy często obniżają cenę, aby wzbudzić zainteresowanie potencjalnych nabywców. Mimo to, aby odnotować jakikolwiek zysk, sprzedawca musi sprzedać program po cenie co najmniej nieco wyższej niż cena nabycia lub koszty produkcji. Dlatego jest wysoce podejrzane, gdy stosunkowo nowy lub zupełnie nowy produkt jest sprzedawany po cenie znacznie niższej niż cena producenta.

  Windows 10 Pro za 65 zł? Office 2019 Professional Plus za 450 zł? Czerwona flaga! 

Dokumentacja

Co sprawdzić:

 • Jakie dokumenty są dostarczane przy zakupie? (faktura, certyfikat legalności – cyfrowy lub fizyczny)

Oprócz otrzymania licencji z oryginalnym kluczem produktu do aktywacji oprogramowania (certyfikat autentyczności), zawsze powinieneś otrzymać dowód zakupu (fakturę) – w przeciwnym razie twoje oprogramowanie nie jest prawnie licencjonowane. Często popełnianym błędem jest kupowanie produktów bez dowodu zakupu, co może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.

Prezentacja produktu

Co sprawdzić:

 • Czy są widoczne szczegóły dotyczące produktu? 
 • Czy są dostępne instrukcje dotyczące tego gdzie znaleźć plik instalacyjny do oprogramowania, jak go zainstalować i aktywować?

Chociaż znaczenie tych szczegółów (takich jak rodzaj licencji, opis produktu i zdjęcie pudełka z produktem, wymagania sprzętowe, kompatybilność oprogramowania itp.) na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielkie, dobrze zaprezentowany produkt zazwyczaj oznacza, że ktoś włożył wysiłek, kreatywność i staranność w wygląd sklepu internetowego, który sprawdzasz. Artykuły pomocy technicznej pokazują chęć niesienia pomocy klientom przy zakupie produktu, ale także w poprawnym wykorzystaniu licencji. Nieuczciwi sprzedawcy zwykle nie wkładają tyle wysiłku w ich witryny, ponieważ jest to kosztowne i czasochłonne.

Dodatkowa porada: Zapoznaj się ze specyfiką produktu – upewnij się, że możesz go używać do celu, w którym go kupujesz.

Uwaga: Licencja może być oryginalna i spełniać ogólne wymagania dotyczące legalności (faktura, kraj pochodzenia itp.) i mimo tego, nadal może być nielegalna z powodu ograniczeń producenta. Jednym z godnych uwagi przykładów jest Microsoft Office Home and Student, z którego można legalnie korzystać tylko w celach niekomercyjnych. Dlatego najlepiej skonsultować się z przedstawicielem sklepu, w którym kupujesz – aby upewnić się, że licencje, które Cię interesują, odpowiadają Twoim potrzebom.

 

Działajmy razem – przeciwko nielegalnym licencjom!

Rynek podrobionych programów jest niebezpieczny i szkodliwy zarówno dla kupujących, jak i sprzedających oprogramowanie.
W Opłacalny Software aktywnie pracujemy nad zmniejszeniem negatywnego wpływu oszustów na działalność związaną z licencjami na oprogramowanie. Robimy to poprzez edukowanie naszych klientów na temat znaczenia legalnego oprogramowania i zwalczanie nielegalnych praktyk przy współpracy innych uznanych firm zajmujących się licencjami na oprogramowanie i odpowiednich władz.

Legalność oprogramowania to obszerny i złożony temat. W artykule tym omówiliśmy tylko główne elementy, ale mamy nadzieję, że lektura ta pozwoliła Ci lepiej zrozumieć to problematyczne zagadnienie.

Masz dodatkowe pytania? A może nawet wątpliwości co do legalności twojej licencji? Nasz zespół ekspertów może to zbadać i zidentyfikować możliwe oszustwo. Nie wahaj się z nami skontaktować i poproś o pomoc przy weryfikacji licencji.

Twój zakup został dodany do koszyka