Nie masz jeszcze konta? Utwórz nowe

Zarządzanie kontem

Windows 10 czy Windows 11 – który system lepiej sprawdzi się w Twojej firmie?

 • Windows
 • Microsoft
 • Porównanie produktów

24. 3. 2022

Czy niedawno wydany system Windows 11 jest odpowiedni dla Twojej firmy? Pytanie to nurtuje wielu przedsiębiorców, dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, aby pomóc Ci zdecydować, co jest najlepsze dla Twojej firmy – migracja do najnowszego systemu operacyjnego firmy Microsoft czy pozostanie przy Windows 10 jeszcze przez kilka lat.

Kliknij poniższe przyciski, aby dowiedzieć się więcej o 3 najbardziej interesujących tematach dotyczących systemu Windows 11:


Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, który system Windows jest najlepszy dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami w celu konsultacji!

Jakie nowe funkcje wprowadza system Windows 11?

System Windows 11 od razu robi wrażenie na użytkownikach dzięki zupełnie nowemu interfejsowi, który jest zgodny z aktualnymi trendami w projektowaniu – w przypadku najnowszego systemu operacyjnego firma Microsoft włożyła wiele wysiłku w unowocześnienie i usprawnienie interfejsu użytkownika, który ma teraz nowoczesny, zaokrąglony wygląd i jest zaprojektowany w taki sposób, aby nadać mu lekkość i dynamikę.

Kliknij obrazek, aby zobaczyć go w wysokiej rozdzielczości


Inne warte uwagi funkcje i ulepszenia obejmują:

 • Nowe menu Start – po otwarciu, nowe menu Start umieszcza całą zawartość i ikony na środku ekranu oraz zapewnia użytkownikowi szybki dostęp do paska wyszukiwania, przypiętych oraz polecanych aplikacji i plików oraz kilku innych narzędzi i funkcji systemowych. Pasek zadań również został przeprojektowany i korzysta teraz z wyśrodkowanego rozmieszczenia ikon, wyskakujących ikon i nieco innej funkcjonalności.
 • Ulepszony układ pulpitu – kilka nowych aplikacji, takich jak Snap Assist i Desktop Groups, zapewnia doskonały sposób na wielozadaniowość oraz optymalizację przestrzeni na pulpicie i przepływu pracy.
 • Ulepszony Microsoft Teams – popularne narzędzie do komunikacji jest teraz zintegrowane bezpośrednio z systemem Windows 11, co zapewnia szybszy dostęp, łatwość obsługi i lepszą wydajność. Użytkownicy domowi mogą prowadzić czaty za pośrednictwem aplikacji Teams bezpośrednio z paska zadań systemu.
  Uwaga: Zintegrowana wersja MS Teams jest przeznaczona głównie do użytku domowego i osobistego; do użytku komercyjnego klientom zaleca się zakup subskrypcji Teams.
 • Zmienione Ustawienia – w aplikacji Ustawienia wprowadzono kilka przydatnych zmian: elementy ułożone są w formie listy, menu jest bardziej zwarte i łatwiejsze w nawigacji, a poszczególne opcje są pogrupowane w bardziej logiczny sposób (np. opcje „Zasilanie i uśpienie” oraz „Bateria”, obie dotyczące oszczędzania energii, znajdują się teraz w jednej sekcji o nazwie „Zasilanie i bateria”).
 • Nowe i ulepszone Widżety – nowe Widżety umożliwiają użytkownikom wyświetlanie spersonalizowanych treści dotyczących akcji, wiadomości ze świata, pogody, ruchu drogowego i innych.
 • Wzbogacony Microsoft Store – w Microsoft Store wprowadzono funkcję Biblioteki, która zapewnia łatwą migrację z jednego urządzenia na drugie dzięki możliwości pobierania aplikacji należących do migrującego użytkownika bezpośrednio ze sklepu. Ponadto zacznie on obejmować aplikacje na Androida i będzie zapewniać lepsze wsparcie dla programistów i twórców. Nowe zasady sklepu dotyczące dystrybucji aplikacji zwiększą rownież bezpieczeństwo, ponieważ dozwolone będą darmowe aplikacje, takie jak Zoom, odtwarzacz multimediów VLC, a nawet pakiet biurowy LibreOffice, co zmniejszy ryzyko powstania ich podejrzanych, płatnych podróbek.
 • Gotowość do pracy hybrydowej – system Windows 11 wyposażony jest w wiele funkcji i narzędzi przeznaczonych do pracy hybrydowej, które są łatwe do wdrożenia i zarządzania przez każdy dział IT korzystający z usług Azure.

Przejdź do karty 2:
Windows 10 vs Windows 11


Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, który system Windows jest najlepszy dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami w celu konsultacji!

Jakie są najważniejsze różnice między systemami Windows 10 i Windows 11?

Sprawdź w poniższej tabeli, jak system Windows 11 wypada w porównaniu ze swoim dobrze znanym poprzednikiem, systemem Windows 10. Kliknij na obiekt, aby przejść bezpośrednio do szczegółów.

Tabela przeglądowa
Właściwość Windows 10 Windows 11
Wymagania systemowe działa na szerokiej gamie starych i nowych urządzeń działa tylko na urządzeniach z najnowszymi procesorami
Menu Start klasyczne menu po lewej stronie z opcjonalnymi kafelkami nowe wyśrodkowane menu z opcjonalnymi Przypiętymi aplikacjami
Pasek zadań możliwość dostosowania do różnorodnych preferencji w zakresie przepływu pracy ograniczone możliwości dostosowywania, mniej opcji interakcji
Obsługa ekranów dotykowych w znacznym stopniu opiera się na trybie tabletu Usunięto tryb tabletu i zastąpiono go projektowaniem responsywnym
Narzędzia komunikacyjne preinstalowany klient Skype preinstalowany klient czatu MS Teams
Preinstalowane aplikacje zawiera wiele domyślnych aplikacji zwiększających produktywność i kreatywność mniej aplikacji domyślnych; nie zawiera aplikacji:
OneNote, Wallet, 3D Viewer, Paint 3D
Kanał aktualności Wiadomości i zainteresowania Widżety
Wsparcie systemu aktualizacje dwa razy do roku;
wsparcie kończy się w październiku 2025 r.
coroczne aktualizacje;
nieznany koniec wsparcia

Szczegóły dotyczące właściwości
Wymagania systemowe

Jedną z głównych różnic między systemami Windows 10 i Windows 11 są wymagania systemowe. System Windows 10 jest kompatybilny z każdym komputerem obsługującym Windows 7 i 8, natomiast Windows 11 jest skierowany wyłącznie do nowoczesnych urządzeń: wymaga co najmniej 4 GB pamięci RAM i 64 GB miejsca na dysku, a także układu Trusted Platform Module (TPM) 2.0 i dość nowego procesora. Firmy, które planują uaktualnienie do systemu Windows 11, powinny najpierw dokładnie sprawdzić oficjalną listę wymagań, ponieważ wiele starszych urządzeń nie kwalifikuje się do aktualizacji.

Menu Start

Całkowicie przeprojektowane menu Start to jedna z charakterystycznych cech nowego systemu operacyjnego – w przeciwieństwie do „tradycyjnego” menu Start z systemu Windows 10, które znajdowało się w lewym dolnym rogu, w Windows 11 jest ono umieszczone na środku ekranu, dzięki czemu przypomina systemy MacOS i ChromeOS. Kolejną wartą odnotowania zmianą jest zastąpienie Kafelków przez Przypięte aplikacje, które w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie wyświetlają dynamicznych informacji o aplikacji bezpośrednio w menu. Nowy interfejs ma na celu zmniejszenie bałaganu wizualnego, ale uproszczony wygląd może okazać się trudniejszy w nawigacji dla użytkowników przyzwyczajonych do sposobu działania poprzedniego systemu.

Pasek zadań

W systemie Windows 11 wprowadzono ikony paska zadań, które reagują wizualnie w przypadku interakcji z nimi (np. zmaksymalizowanie okna powoduje, że jego ikona lekko podskakuje), ale wydaje się, że to jedna z niewielu pozytywnych zmian. W porównaniu z systemem Windows 10 nowy pasek zadań ma ograniczone możliwości dostosowywania i funkcjonalności – kilka przykładów: użytkownicy nie mogą już przypinać go z boku lub na górze ekranu; zasobnik systemowy, godzina i data nie mogą być obecne na wielu ekranach; usunięto możliwość przeciągania plików na aplikację paska zadań w celu ich otwarcia itp. Modyfikacje te mogą zakłócić utrwalone zwyczaje związane z przepływem pracy, powodując w niektórych firmach tymczasowy spadek wydajności.

Obsługa ekranów dotykowych

Oba systemy zapewniają obsługę urządzeń z ekranami dotykowymi, jednak w porównaniu z poprzednikiem Windows 11 zawiera kilka zmian i ulepszeń. Podczas gdy system Windows 10 w dużym stopniu opiera się na trybie Tabletu, w systemie Windows 11 nie ma tej funkcji i została ona zastąpiona interfejsem i gestami zaprojektowanymi z myślą o łatwiejszej obsłudze przez użytkowników ekranów dotykowych.

Narzędzia komunikacyjne

W systemie Windows 10 domyślnie zainstalowany jest program Skype dla użytkowników domowych, a w systemie Windows 11 dostępna jest ulepszona wersja zintegrowanej z systemem aplikacji klienckiej Microsoft Teams. Z aplikacji Teams można korzystać także w systemie Windows 10 – wystarczy pobrać ją z Microsoft Store. Jednak jej najnowsze wydanie dostępne dla systemu Windows 11 zawiera kilka ulepszeń interfejsu i dodatkowych funkcji w porównaniu z wersją dla Windows 10.

Preinstalowane aplikacje

Niektóre preinstalowane aplikacje dostępne w systemie Windows 10 zostały usunięte z systemu Windows 11. Użytkownicy najnowszego systemu nie będą już mogli korzystać z pomocy Cortany podczas pierwszego procesu uruchamiania systemu lub za pośrednictwem paska zadań. Różne aplikacje, takie jak 3D Viewer, OneNote i Paint 3D, nie będą domyślnie instalowane w nowym systemie. W systemie Windows 11 przeglądarka internetowa Microsoft Edge jest ustawiona jako domyślna, bez dalszego wsparcia dla Internet Explorera, który jest wyłączony.

Kanał aktualności

Aby dać użytkownikom możliwość przeglądania łatwo dostępnych informacji opartych o zainteresowania, w systemie Windows 10 wprowadzono niedawno funkcję przypominającą widżet – jest to panel Wiadomości i zainteresowania, który pojawia się po prawej stronie ekranu po kliknięciu ikony pogody tuż przy zasobniku systemowym na pasku zadań. W systemie Windows 11 sekcja „Wiadomości i zainteresowania” została zastąpiona funkcją Widżety, która pełni w zasadzie tę samą rolę i ma nawet bardzo podobny interfejs użytkownika, ale jest umieszczona po lewej stronie ekranu.

Wsparcie systemu

Między tymi dwoma systemami operacyjnymi zaszły dwie ważne zmiany w obsłudze. Po pierwsze, w przeciwieństwie do systemu Windows 10, który otrzymuje główne aktualizacje dwa razy w roku (wydanie wiosenne i jesienne), nowe wersje systemu Windows 11 będą wydawane raz w roku jesienią, z 24-miesięcznym okresem serwisowania dla każdego wydania. Po drugie, koniec wsparcia dla edycji Home i Pro systemu Windows 10 został wyznaczony na październik 2025 roku. Nie ogłoszono jeszcze daty zakończenia wsparcia dla systemu Windows 11.

Przejdź do zakładki 3:
Który z nich wybrać?


Potrzebujesz pomocy w podjęciu decyzji, który system Windows jest najlepszy dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami w celu konsultacji!

Który z nich wybrać dla swojej firmy?

Nie wiesz, która wersja systemu Windows najlepiej pasuje do Twojej firmy? Odpowiedź na poniższe pytanie może pomóc w podjęciu decyzji:

Czy Twoja firma ma nowe urządzenia, które wymagają systemu operacyjnego?
Nie → Pozostań przy systemie Windows 10

Windows 10 jest najczęściej używanym systemem operacyjnym, na którym pracuje ponad miliard aktywnych urządzeń (dane z września 2021 r.). Przez lata był stale udoskonalany, a od czasu jego wydania w 2015 r. wprowadzono do niego wiele zmian i funkcji.

Jego dość niskie wymagania sprzętowe sprawiają, że jest to dobry wybór zarówno dla starych, jak i nowych komputerów (32- i 64-bitowych), a dzięki jego powszechności istnieje ogromny i różnorodny wybór oprogramowania, które dobrze na nim działa.

Firma Microsoft ogłosiła, że wsparcie dla systemu Windows 10 zakończy się w październiku 2025 roku, więc jest jeszcze dużo czasu, aby wykorzystać wszystkie możliwości tego systemu.

Firmy, które preferują klasyczny wygląd, elastyczność i funkcje systemu Windows 10 i nie mają żadnego konkretnego powodu, aby zmienić swój system, mogą na razie wstrzymać się z aktualizacją do Windows 11, ponieważ uaktualnienie niesie ze sobą wiele istotnych zmian, które mogą zakłócić ustalone procesy i praktyki.

Co więcej, wiele urządzeń z systemem Windows 10 może w ogóle nie kwalifikować się do aktualizacji – skorzystaj z aplikacji PC Health Check od firmy Microsoft, aby sprawdzić, czy na Twoich urządzeniach można uruchomić system Windows 11.

Tak → Aktualizacja do systemu Windows 11

Funkcje i narzędzia systemu Windows 11 zostały opracowane z myślą o nowoczesnych urządzeniach z obsługą ekranów dotykowych. Z tego względu jest to dobry wybór dla firm, które chcą mieć wszystkie usługi firmy Microsoft (system operacyjny Windows, aplikacje Office, usługi w chmurze) łatwo połączone i zarządzane w tym samym środowisku.

Firmy, które chcą nadążyć za najnowszymi trendami technologicznymi, powinny aktualizować system do Windows 11 tylko wtedy, gdy ich komputery mają co najwyżej 2-3 lata, ponieważ najnowszy system operacyjny Microsoftu zalecany jest tylko dla urządzeń z najnowszymi procesorami AMD, Intel i Qualcomm z układem TPM 2.0.

Jak w przypadku każdego świeżo wydanego oprogramowania, początkowo mogą wystąpić pewne problemy ze zgodnością i wydajnością, dlatego działy IT powinny być przygotowane na rozwiązywanie nieznanych problemów.

Z drugiej strony, firmy, które wcześnie wprowadzą system Windows 11, mogą szybciej dostosować swoje procesy i systemy, a w rezultacie zyskać przewagę nad firmami, które pozostają przy starszych konfiguracjach.

Szukasz systemu Windows 10 lub chcesz go uaktualnić do systemu Windows 11? Zapoznaj się z naszą ofertą w kategorii Windows 10!


Zapisz ten artykuł jako plik PDF

Twój zakup został dodany do koszyka